Życie na Kubie - kultura i obyczaje

Ustrój: republika socjalistyczna

Język urzędowy: hiszpański

Motto państwowe: Patria o muerte (hiszp.) - Ojczyzna lub śmierć

Święta:
- Dni wolne od pracy to: 1 stycznia - Dzień Wyzwolenia;
- 1 maja - Międzynarodowy Dzień Pracy
- 25, 26, 27 lipca - obchody Insurekcji Narodowej;
- 10 października - rocznica wybuchu walk o niepodległość;
- 25 grudnia - Boże Narodzenie.
- 17 dzień św. Łukasza

DZIEŃ ŚW. ŁUKASZA
W kalendarzu katolickim Kubańczyków to jedno z najważniejszych świąt. Do miejscowości Rincon w prowincji Hawana, gdzie znajduje się sanktuarium San Lazaro (ikonę św. Łazarza przywieziono z Hiszpanii do Hawany w XVI w.), napływają przez cały tydzień rzesze kalek, ociemniałych, upośledzonych umysłowo, paralityków, trędowatych, chorych na łuszczycę, padaczkę, AIDS, choroby weneryczne. Szacuje się, że co roku w uroczystościach ofiarnych i dziękczynnych w Rincon bierze udział blisko 200 000 pielgrzymów.

Natomiast dla wyznawców santerii (nieoficjalne źródła podają, że 75 proc. ludności Kuby praktykuje potajemnie santerię).Dzień 17 grudnia jest świętem Babalu Aye. Bóstwo to znane jest również w innych krajach jako Legba Pied Casse (Haiti), Legba (Republika Dominikany).

Religia
- Najliczniej wyznawaną religią na Kubie jest katolicyzm.
- Licznie reprezentowany jest również protestantyzm.
- Odrębną, niezmiernie ważną rolę w historii Kuby odgrywała zawsze masoneria.
- Kultywowana jest również Santeria.

Sanateria stanowi swoisty synkretyzm - połączenie wierzeń w rozliczne bóstwa afrykańskie i religii chrześcijańskiej. Co roku 817-osobowa Rada Kapłanów Starszych Yoruba odczytuje, zgodnie z wielowiekową tradycją, Pismo Ifa, zawierające przepowiednie i zalecenia na dany rok. Jest to przekazywany z pokolenia na pokolenie niezwykle zawiły system interpretacji znaków i symboli występujących w otoczeniu, spisany w Świętej Księdze Ifa, zwanej też Dziełem Oddun. W skład Rady wchodzą Babalawos (kapłani) co najmniej z szesnastoletnim stażem.

Muzyka
- "Guantanamera" ("dziewczyna z Guantánamo") to j najbardziej znana piosenka z Kuby, często uznawana za najważniejszą pieśń patriotyczną wyspy.
Tekst:

Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
Yo soy un hombre sincero
De donde crecen las palmas
Y antes de morirme quiero
Echar mis versos del alma

Chorus:
Guantanamera
Guajira Guantanamera
Guantanamera
Guajira Guantanamera

Mi verso es de un verde claro
Y de un carmin encendido
Mi verso es de un verde claro
Y de un carmin encendido
Mi verso es un ciervo herido
Que busca en el monte amparo

I am a truthful man from this land of palm trees
Before dying I want to share these poems of my soul
My verses are light green
But they are also flaming red

(the next verse says,)
I cultivate a rose in June and in January
For the sincere friend who gives me his hand
And for the cruel one who would tear out this
heart with which I live
I do not cultivate thistles nor nettles
I cultivate a white rose

Cultivo la rosa blanca
En junio como en enero
Qultivo la rosa blanca
En junio como en enero
Para el amigo sincero
Que me da su mano franca

Y para el cruel que me arranca
El corazon con que vivo
Y para el cruel que me arranca
El corazon con que vivo
Cardo ni ortiga cultivo
Cultivo la rosa blanca

Con los pobres de la tierra
Quiero yo mi suerte echar
Con los pobres de la tierra
Quiero yo mi suerte echar
El arroyo de la sierra
Me complace mas que el mar


- Buena Vista Social Club The Buena Vista Social Club - muzyczny klub w Hawanie .Szczyt jego popularności przypadł na lata czterdzieste XX wieku. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Wim Wenders za namową Ry Coodera nakręcił film pod tytułem "Buena Vista Social Club". Opowiadał on o kilkunastu muzykach, występujących w klubie i zaangażowanych w produkcję albumu Buena Vista Social Club, wydanego w 1997 r. Film i płyta odniosły spory sukces, rozpoczynając w Stanach Zjednoczonych i Europie modę na muzyką kubańską.

Bohater:
Ernesto Guevara (1928-1967)- jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej. Urodził się w Argentynie. W 1953 ukończył medycynę w Buenos Aires na tamtejszym uniwersytecie. Działał w Gwatemali jako członek prokomunistycznego rządu. Po jego obaleniu zbiegł do Meksyku, gdzie spotkał się z F. Castro i razem zorganizowali siły partyzanckie. Na ich czele wylądowali na Kubie w 1956. Po zwycięstwie rewolucjonistów otrzymał obywatelstwo kubańskie i stał się jednym z najbardziej wpływowych przedstawicieli nowych władz. Zarządzał gospodarką Kuby, najpierw jako prezes Banku Narodowego. Bardziej pociągała go jednak działalność rewolucyjna, dlatego też wyjechał w 1965 do Konga, gdzie brał udział w konflikcie kongijskim. 1966 znalazł się w Boliwii, gdzie także próbował utworzyć oddziały partyzanckie. Nie otrzymał jednak szerszego poparcia. 1967 został ujęty przez boliwijskie siły specjalne i stracony.

Memoriał José Raúla Capablanki
Międzynarodowy turniej szachowy poświęcony pamięci trzeciego mistrza świata, kubańskiego arcymistrza Jose Raula Capablanki.

Pierwszy turniej rozegrano w roku 1962 w Hawanie. W kolejnych latach organizowano również w innych kubańskich miastach: Cienfuegos, Camaguey, Holguin, Matanzas i Varadero. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się m.in. mistrz świata Wasilij Smysłow oraz wicemistrzowie:
- Wiktor Korcznoj
- Peter Leko
- Wasilij Iwanczuk.


Copyright (c) 2009 Ann. All rights reserved.